Aquilegia formosa

time to try the home creamery? February 1, 2010

Filed under: Food,Sustainable — aquilegiaformosa @ 2:06 pm
Tags: , , , , , , , , , ,

Those folks over at Not Dabbling in Normal posted this which discusses making butter and ghee at home. There are also links to the author’s blog, Chiot’s Run with step-by-step how-to guides. The ghee is meant to be a (partial) replacement for non-local olive oil, I believe, but I think it better replaces other vegetable oils like canola, etc, due to the higher smoke point. I wonder if it’s a good choice for deep frying?

The NDiN post also mentions using milk that had soured a bit to make a quick pressed cheese. I love this frugal tip! It makes me think of my grandfather (who grew up in England during the 30’s and 40’s) saying “use it up!”

I’ve been thinking a lot about dairy products lately, as well as the pros and cons of trying raw milk. Many of my favorite sustainable, frugal, local food blogs talk about buying local raw milk. However, these writers are American, and are thus choosing not to use a very different kind of milk than what is sold in Canada. For example, my cousin, who is very into the Slow Food movement, says Canadian milk does not contain antibiotics. I’ve only her word to go on at this point, as I haven’t researched either the Canadian or the American mainstream commercial product, but it’s certainly food for thought. This site from California has some raw milk facts.

The idea of healthy, raw, local milk is somewhat appealing, however, it is illegal(!) to sell it in British Columbia. Home on the Range has a creative solution; interested individuals can buy a “share” in the herd and hire an “agister” (“one who takes care of cattle for a fee”) and then pay a weekly “maintenance” fee. I love the political subversion of this, which is likely more common than just in BC, as the NDiN post mentions doing the same thing in Ohio, as does this Globe and Mail article about an Ontario farm.

One share is $17.50/week for a gallon of milk. That’s $910/year, plus the share price. If I want butter or cream, it’s an additional $8, for 8 or 16 oz., respectively. $8 for half a pound?! That’s at least $8/week, or $416/year, plus extra when I bake, so maybe another $100/year. Right now I pay about $4 to $4.50/lb for conventional butter and less than $3/litre of half and half (10% m.f.) cream. However, since this is about baby-steps, instead of freaking myself out looking at costs per year, I could always start low-key, with a quarter share, for $50 and $5/week for a quart of milk. That’s $260/year, or $22/month.

The jury’s still out on this one, but I think it’s time to give yogurt a try. Maybe also look into soft cheeses, and purchasing the necessary cultures.

Advertisements
 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s